Po śmierci pierwszego chrześcijańskiego imperatora Kонстантина Великого , tron zajął jego syn Констанций, który uchybił się w heretyzm Arija, który zaprzeczał единосущие Syna Bożego z Ojcem.
W potwierdzenie świętego Prawosławia Bóg objawił w Jerozolimie cud.
W dni Святой Пятидесятницы, 7 maja 351 r, o trzeciej rano na niebie pojawił się obraz равноконечного Креста Господня, sijające nieopisanym światłem, mocniejszym światła słońca . Cały naród był świadkiem cuda przerażony i zdziwiony. Pojawienie Krzyża zaczęło się nad góra Golgoty na której Boga ukrzyżowano (Мat. 27, 32 – 33; Ин. 19, 17, 41; Евр. 13, 12), i sięgało góry Елеонской (Ин. 8, 1; 18, 2), oddalonej od Gołgoty na 15 стадий. Cud płynął wszystkimi kolorami tęczy i przyciągało wzrok ludzi . Wielu ludzi pozostawiło sprawy domowe i patrzyli ku niebu , potem tłumy z radością udali się do cerkwi Zmartwychwstania( храму Воскресения).
O tym cudzie Patriarcha Jerozolimy Cyrył(Святейший Патриарх Иерусалимский Кирилл (350 – 387) ) – poinformował listem imperatora Konstancja, namawiając wrócić do wiary prawosławnej.
Zródło Starożytnej Cerkwi Sozomen(Историк Древней Церкви Созомен) świadczy , że przez cud objawienia Krzyża wielu żydów i ellinów przyszli do prawdziwej wiary, i składając pokutę przyjęli Chrzest Święty.