W Zgorzelcu stanie nowa cerkiew

o. prot. Marek Bonifatiuk

Prace przy jej wznoszeniu ruszyły 11 kwietnia.

21 maja, w dniu patronów parafii, św.św. Konstantyna i Heleny, wmurowano akt erekcyjny.

 

Liturgii przewodniczył arcybiskup wrocławski i szczeciński Jeremiasz w asyście starcaTymoteusza, przełożonego monasteru Parakleta w Grecji, z którym parafia od kilkunastu lat współpracuje, i licznie zebranego duchowieństwa z diecezji wrocławsko-szczecińskiej, łódzko-poznańskiej, Ordynariatu Wojska Polskiego, Czech i Hiszpanii. Uroczystości uświetnił śpiew kwartetu duchownych z diecezji wrocławsko-szczecińskiej, którym pomagali miejscowi chórzyści.
Po zakończeniu Liturgii nastąpił obrzęd pobłogosławienia budowy nowej cerkwi. Do metalowej tuby został włożony akt erekcyjny, który z relikwiami św. Jana Złotoustego zastał zamurowany we wcześniej przygotowanym miejscu. Według zwyczaju greckiego cztery sześciokątne kamienie wmurowano w kształt krzyża. Pośrodku nich umieszczono zapaloną łampadkę. Na to wszystko położono okolicznościową płytę z napisami w języku greckim. W tym miejscu ma stanąć w przyszłości ołtarz kaplicy ku czci św. Jerzego Zwycięzcy.
Cerkiew będzie dwukondygnacyjna. W piwnicy, oprócz kaplicy, znajdą miejsce sala parafialna i pomieszczenia gospodarcze. Górna kondygnacja w całości przeznaczona będzie na cerkiew św.św. Konstantyna i Heleny.
Kaplica św. Jerzego nawiązywać będzie do pierwszej prawosławnej świątyni ku czci tego świętego w Görlitz, jaką sto lat temu (1914) wznieśli rosyjscy jeńcy wojenni, którzy dostali się do niewoli po przegranej bitwie pod Tannenbergiem. W tym czasie na terenie obecnego Zgorzelca przebywało ponad 15 tysięcy jeńców rosyjskich. W latach 1916-1923 obozowa kaplica służyła internowanemu IV Greckiemu Korpusowi Armijnemu.
W czasie święta ikona św.św. Konstantyna i Heleny zaczęła wydzielać olej. To co zaszło, napełniło tych, którzy to zauważyli, wielką radością. Według słów archimandryty Tymoteusza święci okazali w namacalny sposób radość z faktu, że ku ich czci wznoszona jest nowa świątynia.
Święto było również okazją do spotkania się Greków z Polski z mieszkającymi po niemieckiej stronie miasta i przybyłymi bezpośrednio z Hellady.
Wszyscy wierni, niezależnie od narodowości, poczuli w tym dniu ogromną radość z faktu, że są przede wszystkim prawosławnymi chrześcijanami zjednoczonymi przy jednym ołtarzu.
Prace przy wznoszeniu cerkwi są kontynuowane. Niestety, parafia licząca sześćdziesięciu czterech wiernych, nie jest w stanie sama zrealizować tego zbożnego dzieła. Pomagają nam dobrzy ludzie z Polski i zagranicy.
W Zgorzelcu i okolicy, a szczególnie po niemieckiej stronie, mieszka wielu ochrzczonych w wierze prawosławnej. Niestety, rzadko kierują swe kroki do maleńkiej świątyni. Mamy nadzieję, że kiedy cerkiew będzie znacznie większa (134 m2 każda kondygnacja) i dobrze widoczna w architekturze miasta, przyciągnie ich do siebie. Wszystkim, którzy chcą wesprzeć budowę cerkwi, podajemy numer konta bankowego naszej parafii.
Za ofiary dziękujemy i zapewniamy o modlitwach

o. prot. Marek Bonifatiuk

Parafia Świętych Równych Apostołom Konstantyna i Heleny
31 2030 0045 1110 0000 0214 2180
dla wpłat w Euro:
PL 38 2030 0045 3110 0000 0019 0130
SWIFT: GOPZPLPW