Ikony Bogurodzicy Vladimirskoj

Владимирская икона Божией Матери napisana przez ewangelistę Łukasza na desce ze stołu za którym Zbawiciel siedział wraz z Bogurodzicą i prawednym Iosifem.  Bogurodzica  kiedy zobaczyła obraz rzekła:  „Отныне ублажат Меня все роды. Благодать Рождшегося от Меня и Моя с этой иконой да будет”.

W 1131 r. ikonę przesłano na Ruś z Konstantynopolu św. księciu Mstisławu († 1132, pamięć 15 kwietnia) i postawiona w Dziewiczem monasteru Wyszgoroda – pradawnego udzielnego miasta świętej rawnoapostolnej kś. Olgi .

Świętowanie ikonie Владимирской иконе Пресвятой Богородицы odbywa się kilka razy w roku (21 maja, 23 czerwca, 26 sierpnia). Najwięcej uroczystości 26 sierpnia , ustanowiono na честь сретения Владимирской ikony pod czas przeniesienia z Vladimira do Moskwy .

W roku 1395 straszny wojownik chan Tamerlan dotarł do przedziałów Riazańskich , zdobył miasto Jelec (Elec) i kierujac się ku Moskwie podszedł do brzegów Donu. Wielki księciu Василий Димитриевич wyszedł z wojskiem do Kolomny i stał na brzegu Oki . On modlił się święcicielam Moskiewskim i prepodobnemu Siergiju o zbawieniu Ojczyzny i napisał metropolicie moskiewskiemu , święcicielu Kiprianu ( pamięć 16 września) , że by nastąpiwszy Uspeinski post był poświęcony modlitwom o zbawieniu i skruchę. Do Vladimira gdzie znajdowała się cudotworna ikona , posłano duchowieństwo. Po liturgii i molebnie w święto Успения Пресвятой Богородицы duchowieństwo przyjęło ikonę i z krestnym chodom poniosło ją do Moskwy Niezliczona iłość narodu stojąc po obydwom stronam drogi na kolanach modliło : „Матерь Божия, спаси землю Русскую!” W ten sam czas kiedy mieszkańcy Moskwy spotkali ikonę na Кучковом polu, Tamerlan spal w swoim namiocie . Raptem zobaczył we śnie wielką górę , z niej do niego szli święcicieli ze złotymi zezłami , a nad nimi objawiła się Bogurodzica . Ona nakazała jemu wyjść z przedziałów Rosji . Po przebudzeniu Tamerlan zapytał o znaczeniu tego widzenia . Wiedzące objaśnili iż Siajającą Żena- to Bogurodzica, ochraniająca chrześcijan . Wtedy Tamerlan rozkazał wracać . W pamięć cudnego zbawienia ziemi Ruskiej od Tamerlana na Kuczkowym polu gdzie spotkano chrzestny chod z ikoną zbudowano Sretenskij monaster , a na 26 sierpnia ustanowiono всероссийское празднование nz cześć sretenija Владимирской иконы Пресвятой Богородицы.

Przed Владимирской иконой Матери Божией obyli się ważniejsze wydarżenia rosyjskiej cerkiewnej historii: wybranie i postawienie Iony – Предстоятеля Автокефальной Русской Церкви (1448 r.), święciciela Иова – первого Патриарха Московского и всея Руси (1589 r.), Святейшего Патриарха Тихона (1917 r.).

W dniu świętowania в честь Владимирской иконы Божией Матери совершена интронизация Святейшего Патриарха Московского и всея Руси Пимена – 21 maja/3 czerwca 1971 r.