Dziś, 17-12-2017 Świętej męczennicy Warwary.

Święta męczennica Warwara

Dzień pamięci: grudnia
Великомученица Варвара
Великомученица Варвара

Urodzona w Iliopolu ( Илиополе) dzisiejszej Syrii za imperatora Maksimina (305-311 rr.) w bogatej i znanej rodzinie pogan. Ojciec Warwary – Dioskor, rano stracił żonę i córka stała się głównym celem jego wysiłków. Że by ochronić piękną dziewicę od wzorów obcych i razem z tym pozbawić możliwości rozmów z chrześcijanami, zbudował specjalny zamek, który opuszczała tylko za zgodą ojca.

sw Warwara

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oglądając z wysokości wieży zamkowej piękność Bożego światu Warwara zawsze chciała poznać jego Prawdziwego Twórcę. Kiedy pani wychowujące jej mówili iż świat stworzony bogami których czci jej ojciec , dziewczyna w myślach mówiła :” Bogi których czci mój ojciec, stworzone rękami ludzi. Jak ci ludzie mogli by stworzyć takie jasne niebo taką piękna ziemie?  Jedynym ma być taki Bóg , którego nie stowrzyli ruki ludzi lecz Sam On, mające własne bycie. W taki sposób święta Warwara od stworzeni światu jawnego poznawać Twórcę, i na niej objawiali się słowa proroka «Поучихся во всех делех твоих, в творении руку твоею поучахся» (Пс. 142, 5) (икос 2).

Z czasem do Dioskora często zaczęły przychodzić bogaci i szlachetne kandydaci na męża dla Warwary i prosić ojca o zgodę na slub. Ojciec dawno marzący o ślubie córki  zaczał z nią rozmowę , ale usłyszał stanowczą odmowę wykonać go wole.

Dioskor zdecydował poczekać aż córka przychyli się do jego planów. I dla tego pozwolił jej wychodzić z zamku by spotykać się z koleżankami, to miało w nie obudzić chęć wzięcia ślubu.

sw Warwara 123

 

 

 

 

 

 

 

 

Pewnego dnia, kiedy jej ojciec był w długiej podroży Warwara zapoznała się z miejscowymi chrześcijanami, którzy opowiedzieli jej o Jezusie, o jego Bezgrzesznym zaczęciu , Życiu i Wniebowzięciu. Stało się tak iż w tych dniach w Iliopolu przejazdem z Aleksandrii przebywał baciuszka, pod widem kupca. Dowiedziała sie o tym Warwara i zaprosiła ojca świętego do siebie by wciąć chrzest ( Таинство Крещения). Baciuszka powiedział jej podstawy wiary o okrześcił w Imię Ojca i Syna i Świętego Ducha. Oświęcona błagodaciu Krzyża , Wrawara z większa siła zwróciła się do Chrystusa i obiecała poświęcić Mu całe życie.

sw Warwara 12

Za nieobecności Dioskora pracownicy budowali w jeoga domie wieżę , w której za rozskazem Dioskora miało być dwa okna od strony południowej. Ale Warwara raz weszła po oglądać i ubłagała ich zrobić trzecie okno — w myśl Troicznego Światła  (икос 3). Kiedy wrócił  jej ojciec -nakazał jej wytłumaczyć taką decyzję «Три лучше чем два, — говорила Варвара, — ибо у неприступного, неизреченного Света, Троичного, Три Окна (Ипостаси или Лица)». Usłyszał od Warwary  chrześcijańskie nastawienia- rzucił się na nią z mieczem, ale Wrwara zdążyła wybiec z domu  (икос 4). Schowała się w górskim przełomie który cudem otworzył się przed nią.

Bliżej wieczoru za wskazówkami jednego z pasterzy Dioskor jednak odnalazł Warwarę i bijąc ją pociągnął do domu (икос 5). Rano zaprowadził ją da naczelnika miasta i powiedział : «Я отрекаюсь от нее, потому что она отвергает богов моих, и если не обратится к ним снова, то не будет мне дочерью. Мучай ее, державный правитель, как будет угодно твоей воле». Długo przekonywał naczelnik miasta Warwarę  nie odstępować od zakonów i tradycji dawnich i nie sprzeciwiać wole ojca. Ale święta mądrymi kazaniami wykrywała nieprawdę pogańską  i spowiadała Boga Jezusa. Wtedy zaczęli jej bić wo;owymi żyłami i nacierać rany  grubą włąsianicą.

Na koniec dnia odprowadzili ją do więzienia . Wnocy , kiedy pomysł jej był zajęty modlitwą , jej objawił się Jezus i rzekł: «Дерзай, невеста Моя, и не бойся, ибо Я с тобою. Я взираю на подвиг твой и облегчаю твои болезни. Претерпи до конца, чтобы вскоре насладиться вечными благами в Царстве Моем”.

Następnego dnia wszyscy byli zdziwieni kiedy zobaczyli świętą- na ciele jej nie zostało śladu od katowań (икос 6). Widząc taki cud chrześcijanka Iulianija, otwarcie wyspowiadała przed wszystkimi swoją wiarę  i ogłosiła wole przecierpieć za Jezusa (кондак 8). Obydwóch męczenić zaczęli nago oprowadzać przez miasto, potem powiesili na drzewo i długo męczyli  (кондак 9). Ciała ich drapano hakiem, palono świecami bito młotkiem po głowie  (икос 7).  Takich cierpień nie było szans przeżyć jak by nie siła Boga , która ich umacniała.  Pozostając wiernymi Chrystusowi męczennicom za nakazem naczelnika odcięli głowy . Świętą Warwarę stracił sam Dioskor (икос 10). Ale w niego  niedługo włupił piorun i przetworzył go na kupkę popiołu.

Relikwię świętej  Warwary w IV wieku  zostali przeniesione do Konstanypolu, a w  XII wieku córka bizantyjskiego imperatora  Алексея Комнина (1081—1118 rr.), księżna Warwara , biorąc ślub z ruskim księciem  Михаилом Изяславичем, przywiozła ich do Kijowa gdzie spoczywają do dzisiaj w kafedralnym soborze świętego księcia  князя Владимира.