APEL O POMOC DLA ŚW. GÓRY GRABARKI

grabarkaPrawosławny Żeński Klasztor Śww. Marty i Marii na Św. Górze Grabarce powstał 60 lat temu jako pierwszy żeński ośrodek zakonny naszego Kościoła w powojennej Polsce. Różne były losy klasztoru, od jego skromnego wzrostu w pierwszych latach jego organizacji do tragedii, jaką był pożar głównej świątyni Przemienienia Pańskiego w 1990 roku i spontanicznej jej odbudowy oraz wzniesienia – ze szczególnej potrzeby bezpieczeństwa – kamiennego ogrodzenia wokół Sanktuarium.

W ostatnich latach liczba osób odwiedzających nasze Sanktuarium wciąż wzrasta, w okresie letnim przybywa na to święte miejsce codziennie 300-500 osób. Z tego względu w 2003 r. Zwierzchnik naszego Kościoła, Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Metropolita Sawa poświęcił kamień węgielny pod budowę Domu Gościnnego, w którym przygotowujemy też salę mieszczącą ok. 350 osób. Już dwukrotnie, chociaż w stanie surowym, przyjmowaliśmy w niej naszych gości na uroczystościach ku czci Przemienienia Pańskiego. Budowa tego obiektu przysparza nam wiele trudności ze względu na ogromne koszty i ciągły wzrost cen oraz wartości prac budowlanych na polskim rynku, a także związana z tym konieczność- budowa oczyszczalni ścieków.

Mimo wspomnianych trudności sytuacja zmusiła nas do podjęcia jeszcze jednej ważnej inwestycji – budowy stałego ołtarza polowego, który jest niezbędny dla bezpiecznego przebiegu naszych największych uroczystości w dn. 18.-19. sierpnia.

Z tego świętego miejsca, z wielką nadzieją na zrozumienie, w imieniu wszystkich sióstr Klasztoru Sww. Marty i Marii zwracam się z pokorną prośbą o okazanie nam wsparcia finansowego, aby tegoroczne szczególne jubileuszowe obchody 60-lecia naszego Klasztoru podczas święta Przemienienia Pańskiego były przez nas wszystkich uczczone w sumienny i godny sposób. Niech każdy, któremu drogie jest to święte miejsce postara się przekazać mu dar swego serca, a Miłosierny Pan, który wybrał Św. Górę i uczynił z niej miejsce swojej nieustającej chwały, wynagrodzi nam to po stokroć.

Dziękując z góry za pomoc, życzymy, aby Zmartwychwstały Pan obdarzył wszystkich swymi łaskami, zdrowiem i wszelkim dobrem oraz błogosławił i oświecał wszystkie Wasze drogi i poczynania.

 Ih. Hermiona z siostrami.

Nasze konto:

34 1020 1332 0000 1902 0027 2294