27-05-2018 Dzień Świętej Trójcy.

Po Wniebowstąpieniu Pana Boga i Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa nastąpił dzień dziesiąty: pięćdziesiąty po Zmartwychwstaniu.

U narodu żydowskiego było święto w pamięć Synajskiego zakonu .

Apostoły z Bogurodzicą i innymi uczniami zebrali się w jednym domu w Jerozolimie.

Trójca Źywonaczalna

 

 

 

Trójca

 

Był trzeci czas dnia po żydowskiemu odliczaniu , czyli 9 rano naszego czasu.

Nagle zrobił się hałas wielki z nieba , jak by zawiał silny wiatr, i wypełnił dom w którym znajdowali się uczni Chrystusa.

 

 

 

 

Objawili się języki z ognia i stali nad każdym z nich.

Soszestwie Świętego Ducha na apostolów 1

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszyscy wypełnili się Duch Świętego i zaczęli sławić Boga w różnych językach? jakich do tego nie znali.

Tak Duch Święty zszedł na apostołów jak obiecał Zbawiciel, w postacie języków ognia , jako znak tego że  Bóg dał apostołom moc kazania i nawracania wszystkich narodów;

Zszedł jako ogień, na znak tego że ma moс opalać grzechy i oczyszczać , oświęcać i ogrzewać duszy.

Soszestwie Świętego Ducha na apostolów

 

 

 

 

 

 

 

 

Z okazji święta w Jerozolimie było duże żydów z różnych krajów. Słysząc hałas wieki tłum ludzi zebrał się przed domem w którym byli apostołowie

Trójca Żywonaczalna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszyscy dziwili się i pytali jeden drugiego : „не все ли они галилеяне? Как же мы слышим каждый свой язык, в котором родились? Как они могут говорить нашими языками о великих делах Божиих?” И в недоумении говорили: „они напились сладкого вина”.

Trójca Ojczyzna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wtedy Piotr, wstał razem z 11-tu  apostołami i powiedział że nie są pijani, ale że na nich zszedł Duch Święty , jak i było zapowiedziane przez proroka Ioliem (пророком Иоилем), i że Jezus Którego żydzi ukrzyżowali , Zmartwychwstał , Wszedł na niebo i podał apostołom Ducha Świętego  . Kończąc kazanie , powiedział : „итак, твердо знай, весь народ израильский, что Бог послал Спасителем и Христом Сего Иисуса, Которого вы распяли”.

Trójca Święta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kazanie tak mocno zadziałało na naród , ze wielu pytali:” Ca nam robić ?”

Piotr odpowiedział : „покайтесь и креститесь во имя Иисуса Христа для прощения грехов; тогда и вы получите дар Святого Духа”.

Trójca z obrazami bycia

 

 

 

 

 

 

 

 

I nawróceni chętni przyjeli Chrzest , i było ich koło 3000. W ten sposób powstał Raj na ziemi – cerkiew Święta Chrystusaа.

Z dnia zejścia Świętego Ducha wiara chrześcijańska zaczęła szybko rozprzestrzeniać się ,  za pomocą Boga ilość wierzących w Jezusa Chrystusa rosła z dnia na dzień. Uczone Duchem Świętym apostołowie śmiało opowiadali o Jezusie, o jego cierpieniach za nas wszystkich na krzyżu i o zmartwychwstaniu . Bóg pomagał im tworzyć cuda w Jego Imię . Zaczęli głosić Ewangelie najpierw wśród żydów a potem rozeszli się po innych krajach. Wszędzie stawiali biskupów , ierejów o diakonów .

A  благодать Святого Духа, która dana była apostołom w postacie języków z ognia,  teraz podawana nam w cerkwi w czasie tainstw przez służących cerkwi biskupów, proboszczów .