Metropolita Onufrij: О «Podać sobie na wzajem ręcę ” mówią mi ci , kto nie poznał Boga .

Блаженнейший Митрополит Киевский и всея Украины Онуфрий przewodniczył zebraniu архиереев и благочинных Kijowskiej, Borispolskieji Białocerkowskiej eparchii Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi, Spotkanie odbyło się na sali w Святой Успенской Киево-Печерской Лавры 28 marca 2019 , informuję portał «Православная жизнь».

W zebraniu uczęstniczyli metropolita Бориспольский и Броварской Антоний, metropolita Белоцерковский и Богуславский Августин, викарные архиереи Kijowskiej metropolii i błagoczynne trzech eparhij , położonych w obwodzie Kijowskim. Metropolita zwrócił sie do duchownych ze słwami wsparcia i wiary. Poniżej wybrane cytaty

– Ten Tomos przykry, ja nie mówie o jego jakości, to Tomos rabstwa a nie wolności . O wszystkie ważne pytania trzeba prośic u Patryarchi Konstatynopolskiego, on z radością odpowiada, mówi co robic… Komedia! Aleperspektywa tej komedii inna- dalej będzie połączenie z greko-katolikami pod omofor Papieża , a dаlej kolejne ciemne perspektywy. Po co nam to ? !

Mamy absolutną wolność – rób co uważasz. I tak trzeba pracować nad zbawieniem. A to(Tomos) nie da czlowieku zbawienia .

Prawdziwa wolność – to wolność od grzechu .

– Co przeszkadza działać ku zbawieniu ? Patriarcha Moskiewski- nie przeszkadza ; Konstantynopolski- teraz pomaga stawać sie liepiepszymi. Prawdziwa wolnosc- wolnośc od grzechu , a nie od tych kto ma na nas wpływ . Dzisiaj nasza Cerkiew ma wszystkie wolności, których potrzebuję że by służyć .

Absolutnej wolnosci nie istnieje a nie w życiu cerkiewnym, a nie w świetskim. Nie istnieje absolutnej wolonoći a nie u czlowieka a nie u państwa. Nawt bogaci zalezą , muszą liczyć się z ludzmi których ich otaczają . Jezeli czlowiek sprobuje zyć inaczej- on będzie istnieć w świecie sztucznym, abstraktnyv . Taki czlowiek nie moze zyć wśródd ludzi. Zludzmie trzeba komunikować i liczyć się . Jeżeli sąsiad nie sympatyczny i tak szukamy dobrych kontaktów ze by z nim nie kłucic się . Bo najgorsze jezeli z sąsiadem nie dobre relacje .

Jak by Bóg chciał że by ny zyli w świecie wirtualnym- nu to inne, ale Bóg zamieścił nas obok innych. My musimy w pokorze żyć jeden obok drugiego, my „obrabiamy” i ścieramy ostre krawędzie jeden drugiemu, jak kamienie kiedy ich dużo i ich przesupują tam i z powrotem ocierając jeden o drugi robią się gładkie . Tak i my mieszkając razem w tym wspólnym życiu szlifujemy jeden drugiego i staemy przydatne do życia wiecznego i zbawienia .

Пока человек способен каяться, он находится в Церкви

– My grzeszne, a nasza Cerkiew- kanoniczna, prawdziwa. Po co mamy z kimś łączyć się i zmieniać swoją wiare na niejaki surogat ? Jak czlowiek chce do nas przyjsć- nigdy nie zamykamy drzwi,one zawsze otwarci , przyjmujemy każdego, ale czlowiek ma przyjsć tu odżyczjąc wszystkie niegatywy , błędy, których poczynił. Cerkiew- to studia pokory i skruchy. Za nim czlowiek ma mozliwość skruchy, on znajduję się w Cerkwi , jezeli skrucha zniknie- Cerkiew odżyci tego człowieka.

Jezeli czlowiek wyjdzie z Cerkwi ale pokornie wyrzecze się grzechu to może powrócić do Cerkwi, Innej drogi nie istnieje, nie ma żadnych ugod. O tym by «подать друг другу руки» mówia nam ci kto nie zna Boga, onie uważają ze w Cerkwi my poprostu niechceny podać reki jeden drugiemu , ze by wszyscy dyli jednym. Nie! Chrystus był na ziemi i nie byli wszyscy jedyni : jedni szli za Cgrystusem inni sprzeciw Boga.

Ta historia powtarza się do dziś: jedni idą w ślad Chrystusa, inni od Chrystusa ale to ich wybór. Czlowiek sam wybiera swoi drogi. Idą od Chrystusa- ich wybór, a my podążamy za Bogiem, chceny być z Chrystusem! My nie chcemy być nie polityczną , nie społecznosciową partijami, nie zadnymi innymi instytucjami .

Posyłając nam cirpienia, Bóg daje szanse pokazać iż my- chrzescijanie

– Tak układa sie życie , iz Bóg nam posyła cierpienia nieprawdy, niesprawiedliwości. Bóg nadsyła ich by dać szansę pokazać że my chrzescijanie, lubimy Boga, lubimy bliżnich… Oczewiście duchowni wiedzą o tym, ale czasem zapominją i zaczynają analizowac i narzekać:”Jak to możliwe?” Ale my wszyscy grzechnicy , a grzech zmusza czlowiek ku cierpieniu tego co mu nie podoba się . To co nam wydaję sie zbędnym, Bóg nam dopuszcza. Cierpienie – to przeżycie tego co nam nie podoba się . Xdarza się iż ta sama rzecz jednemu nie podoba się , a innemu radość. To same zdarzenie jednemu radość a innemu żal.

Ja chce podziękować wam ojcowie za zrozumienie natrury Cerkwi, jej przyznaczenia , za zrozumienie tego co się dzieję wokół Cerkwi, za prawidłową pozycję w tych okolicznosciach . Bardzo ważne zająć prawidlowe stanowiśko, prawidlową pozycję . Z tej pozycji liepieiej widać realii togo co sie dzieję wokół nas, oceniać , wyciągać paridłowe wnioski – jak postępować .

W Kijowskiej eparchii tylko kilku ojców przeszło do PCU. Większąść nie przechodziła i daj Boże nie będzie nigdy ijść. Będziemy działać ku zbawieniu .