Prepodobnych Antonija i Feodosija Peczerskich

23(10).07 ПРЕПОДОБНЫЕ АНТОНИЙ И ФЕОДОСИЙ ПЕЧЕРСКИЕ

 
Преподобный Антоний  Печерский
Преподобный Антоний Печерский
 

Założyciel Kijewo-Peczerskoj lawry święty urodził się na początku XI wieku w miście Lubicz (50 km od Czerinogowa) i krześciony z imieniem Antia. Z młodych lat odczuł w sobie dażenie do życia duchownego i po odgórnie włożonemu pomysłu postanowił iść na Athos. W jednym zmonasterzy Athosu został mnichiem i zaczął życie uosobione w jaskini poblizkiej, do tej pory pokazywanej pielgzymam . Kiedy po czasie nabył doświadczenie duchowe ihumen dał mu posłuszeństwo iść na Ruś i rowijać tam monasterzy wtedy w dopiero przyjąłszej Chrześcijaństwo . Antonij ruszył do Kijowa. Kiedy zjawił się w stolicy , już istniało kilka monasterzy założonych na życzenie księci przez greków.

kievo pieczerskaja Bogorodzica ze stojącymi Antonije i Feodosijem

Ale święty nie wybrał żadnego lecz osiedlił się w jaskini dwusażeni( ok2 m) wykopanej przez preswitera Ilariona. Był to 1051 r. Święty Antinij dalej pomnażał swoje doświadczenie duchowe, w poscie i modlitwie zył święty zyycie jego sławne jeszcze sz Athisu: jedzeniem był czarny chleb raz na dwa dni i woda w małych iłościch. Niedługo sława o nim rozniosła się nie tylko w Kijowie ale i po innym miastam ruskim. Wiele łudzi przychodzili do niego o poradę i błagoslowieństwo. Niektórzy prosili się zamieszkać obok. Pierwszym został przyjęty Nikon ijeriej, drugim prepodobny Feodosij.

Antonij Pieczerskij przy załozeniu Lawry

Prepodobnyj Feodosij urodził się w Kursku. Z młodych lat codziennie w cerkwi , czytał słowo Boże. Miał dobro i kroktką duszę. Kiedy dowiedział się iż w cerkwi czasami nie słuzą liturgii przez brak prosfor,kupował pszenicę swoimi rękami mielił i wypieczonę prosfory przynosił do cerkwi.

prep. Antonij Pieczerskij

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Za te dzialania duzo cierpiałod mamy, która lubiła syna ale nie przyjmowała jego celu. Usłyszał w cerkwi słow Ewangelii  Господни: «Кто любит отца или мать более, нежели Меня, недостоин Меня» (Матф. 10, 37), zdecydował zostawić mamę ( ojciec juz umarł) i poszedł do Kijowa do prepodobnego Antonija. . «Видишь ли чадо, — zapytał go Antonij, — iż jaskinia moja mała i ciasna» — «Сам Бог привел меня к тебе, — odpowiedział Feodosij, będę robić to co mi kazesz».

ikona Bogorodcicy z antonijem i Feodosijem Peczerskimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kiedy iłość uczniów osiągneła 12, Antonij odszedł na góre obok i wykopał sobie jaskinie , w której zył w zatworze. Feodosij został na starym miejscu, nie długo został wybrany przez braci na ichumena i zaczał starania o założeniu wspólnego monasteru na wzór по уставу цареградского Студийского монастыря. Głównymi cechami takiego życia bylo: cały majątek braci miał być wspólny, czas mijąl w pracy która była rodzielana ichumenem wg sił kazdego a mnichów, kazda sprawa zaczynała się z modlitwy i uzielioneg błagosłowieństwa starszego, pomysły spowiadane do ichumena który byl prawdziwym przewodnikiem wszystkich ku zbawieniu.

antoniewy peczery czernigov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Feodosij często obchodził kelji i spostrzegał nie mają braci czegoś niepotzrebnego i co robią. Często i w nocy podchodził do drzwi i słychał- akiedy słyszał rozmowy dwoch czy trzech barci-pukał do drzwi poschem a rano pouczał winowajców. Sam prepodobny służył przykładem dla braci: nosił wodę, rąbał drewno,pracował wpiekarni, nosił proste ubrania, pierwszym przychodził do cerkwi i do roboty. Oprócz życia asketycznego feodosij wyrózniał się wielkim miłosierziem do ubogich i starał się nauczyć temu braci. W monasterzu założył dom dla mieszkania ubogich,ślieych chorych i ofiarował dziesiątą część dochodów monasterskich na niego.

Antonijewa jaskinia Lubiecz

Wkażdą sobotę wysyłął cały wóz chleba więzniam.

Z piśm Feodosija znane: dwa nauczenie do narodu , dziesięć nauczeń do mnichów, dwa posłania do wielkiego księcia iziasława i dwie modlitwy.

ilinskaja cerkiew wejscie do antoniewych pieczer

Założona przez Antonija i rozbudowana przez Feodosija  Киево-Печерская обитель stała wzorem dla innych monasterów i miała wielkie znaczenie dla rozwoju Russkiej Cerkwi. Zza ściań lawry wychodzili znane arcypastrze i cudne pisarze. Z wychowańców monasteru najwięcej znani święci Lieoncij i Isają ( biskupi Rostowskie0 , Nifont ( biskup Nowgorodskij) , prepodobny Kuksza nauczyciel Wiatskij) ,pisarze Nestor Lietopisiec i Simon.

Antonij Pieczerskij Antonij Pieczerskij prepodobnyj antonievi-pesheri-czernigov Antonij i Feodosij Peczerskije cerkiew św.Pantelejmona w peczerach ławry Chernigov_27 pozemnye-hramy-chernigova cerkiew Iljinskaja