Ikony Najświętszej Marii Liddska 12/25 marca

Ikona Bogorodzicy Liddskaja

Tajemnice Chrześcijaństwa zaczyna się od pytania o jego początku. On (Bóg) na tyle może być  poznany na tyle , ile może ktoś zobaczyć bezbrzeżnego morza, stojąc  na skraju jego w nocy z ściśniętą w rękach zapaloną świecą .  С. И. Фудель

Opowiemy o ikonie stworzonej nie rękami człowieka .

Kiedy po wniebowstąpieniu Chrystusa apostoły Piotr i Joann głosili Ewangelie w okolicach Jerozolimy, to odwiedzili i miasteczko Liddu, w którym założyli parafię z chramem na imię Najświętszej. A kiedy wrócili do Jerozolimy prosili Bogarodzicę by odwiedziła założoną w Jej Imię cerkiew, i poświęciła ją . Najświętsza Maria odpowiadała uczniom Chrystusa: ” Pójdziecie tam z radością. Ja będę tam  z wami.”.  I modlące w cerkwi Liddskiej w tym momencie zobaczyli na jednej z kolumn nie wiadomo jak i kim obraz Bogarodzicy z Młodzieńcem na lewej ręce, należące do typu «Одигитрии». Wyróżnienie tej ikony iż ręki Bogarodzicy i Zbawiciela dotykają się , przy tym Ona niby pokrywa swoją ręka rękę Syna.

21395869311_liddskaya-nerukotvornaya-na-stolpe-ikona-bozhiey-materi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Minelo 300 lat i odpawszy  od chrześcijaństwa rzymski imperator Julian który tak i został w historii jako” Юлиан Отступник”, pod czas gonień między innym wysłał do Liddy  cieśli kamienia by zniszczyć święty obraz. Ale jakich tylko narzędzi nie stosowali wysłani – obraz tylko głębiej wchodziło w środek kolumny. Wieść o tym cudu szybko rozleciała się po świecie chrześcijańskim i do cerkwi na ukłon zaczęli przychodzić pielgrzymi .

Po jeszcze 400-stu latach w VIII wieku patriarcha Konstantynopolu German(Герман), w pielgrzymce do świątyń Palestyny zrobił spisek z nie ręko-tworzonego obrazu Богоматери, dostarczył go do Царьград i co nocy modlił się przed nim. Właśnie za pokłonienie świętym ikonom niedługo został wygnany z miejsca patriarcha heretykami ba czole z imperatorem Lwem Isawrianinem. Przewidując niedługo śmierć, władyka German oddał spiek cudotornego obrazu falom morskim, mówiąc z e łzami : «Гряди, Владычице, и спасайся ныне не от Ирода в Египет, но от звероименитого врага (то есть Льва) в Рим к благочестивым, дабы там укрыться с Предвечным Младенцем от мерзостных рук иконоборческих; прейди сие море великое и пространное плаванием безбедным».

721395869311_liddskaya-nerukotvornaya-na-stolpe-ikona-bozhiey-materi

Trzeba zauważyć że tak samo robili nasi przodkowie ze starymi ikonami, nawet do końca XX wieku ikony puszczali na wodę rzek na wolę Boga. Uważano ze Bóg sam wyznaczy los ikon.

Własnie tak stało się i w VIII wieku: już następnego dnia ikona była u brzegów Italii. Papierz Grigori II natychmiast został zawiadomiony u cudownym odkryciu, i zjawił się na brzegu w ujściu rzeki Tibr z klirem, i wtedy ikona niewiadomą silą wzniosła się w powietrze i wpadł w wyciągnięty ręce Papierza. Rzymski biskup umieścił obraz w altarzu soboru Świętego Piotra , po jakimś czasie dostał list od patriarcha Germana z którego dowiedział się jaką świątynie przyjęli brzegi Italii. Cudowne uzdrowienia przyciągali do obrazu wielu pielgrzymów.

01395869311_liddskaya-nerukotvornaya-na-stolpe-ikona-bozhiey-materi

 

Po stu para latach heretyczna walka z ikonami została usunięta w  Втором Риме (w pamięć czego do tej pory świętujemy Triumf Prawosławia).

Tym czasem wierzący modlący się w soborze Św.Piotra zauważyli dziwne wahnięcia cudo-twórnej ikony . Jednego razu ona na oczach wszystkich podniosła się ze swego miejsca i nad głowami wierzących przeleciała  w powietrzu i opuściła się w wodę rzeki Tibr. Prąd poniósł obraz w kierunku morza, i wtedy naród na czole z papierzem Sergiuszem ze łzami przemówił:  «Увы нам, Госпоже и Царице! Куда отходишь Ты от нас! Не потому ли Ты удаляешься из Рима, что и нам грозит иконоборческая ересь, по причине которой покинула Ты Константинополь? О Всемогущая, доколе не укротишь Ты еретической бури, возмущающей Церковь Христову?»

Tym czasem ikonę poniosło morze i niedługo jej zobaczyli na falach przy porcie Konstantynopolu. Bizantyjska carica Feodora pomyślała że to jeden z obrazów którzy ikonoborcy wrucali do Bosforu, przywiązując do nich ciężkie kamienie.

Ale kiedy do Rzymu dotarło posłanie imperatora Michała i patriarcha Mefodija , informujących braci na Zachodzie o  Поместном Соборе, który wznowił pokłonienia ikonom,  wszyscy zrozumieli iż wydobyty z morza obraz to ten sam co cudownym trybem opuścił Rzym.

Wtedy patriarcha w obecności imperatora i kliru uroczyście zamieścił obraz w cerkwi Bogarodzicy na placu Chalkopratija( Халкопратия). Własnie wtedy on został nazywany Rzymski z ustanowieniem jemu osobnej pamięci i świętowania 26 czerwca. Ale główne świętowanie нерукотворной Лиддской иконе (на столпе) odbywa się 12 marca( 12 марта по старому стилю).

Кондак

О Всепетая Мати, рождшая всех святых Святейшее Слово! Нынешнее приемши приношение, от всякия избави напасти всех и будущия изми муки о Тебе вопиющих: Аллилуиа.