Dziś 19/03/2017 Święto Ikony Częstochowskiej Bogurodzicy

Dizeń świętoawania : 6 marca
Ченстоховская икона Божией Матери

Ченстоховская икона Божией Матери należy do  70-ciu napisanych przez apostoła Łuka( евангелист Лука pamięć 18 /10). Napisana w Jerozolimie  w Sionskiej izbie. w 66 – 67 latach, pod czas najazdu rzymskich wojowników Wespasiana i Tita, chrześcjanie chowali się w miejscowosci Pellu(Пеллу). Razem z innymi świątyniami one przechowywały w jaskiniach i obraz Bogurodzicy Częstochowskiej. W  326 roku, kiędy święta carica Jelena( Елена, память 21 мая) chodziła do Jerozolimy by poklonić się swiętym miejscam i odebrała  Krzyż Jezusa( Крест Христов), ona dostała jako dar od chrescjan i Częstochowską Ikonę,

i przewiozła go do Konstantynopolu i postawiła w pałacowej kaplicy, gdzie świątynia znajdowała się przez 500 lat.

Ikona Czestochowskiej Bogurodzicy3

Do Rosji ikona przyniesiona z wielkimi uroczystościami ojcem założycielem miatsa Lwów (Lemberg  1268 – 1270), galicko- wolyńskim księciem Lwom Daniłowiczem, i postawiona w zamku Belzskim( Бельзском) pod opieką duchowieństwa prawosławnego.

Póżniej przy władzach nad Lwowem Polski ikona cudotworna trafiła do księcia Władysława Opolskiego.  Tatarzy pod czas najazdu osadziłi zamek Бельз. Modłąc się o pomocy księć  ustawił obraz na scianie zamku przed wojskiem tatar.  Przebita strzałą wroga ikona na zawsze zachowała  ślad wyciekajacej krwi. Potym zeszła na tatar ciemna raząca chmura  i zmusiła zniesć osade i uciekac.  Bogurodzica we snię nakazała ksieciu przenieść obraz na jasną górę w Częstochowie. W 1352 roku powstał tam klasztor  i wiele cudów tam sie działó , księć powierzył ikone opiece mnichom Paulińskiego bractwa. Po kilku latach husity okradli klasztor. Ukradziono wszystko w tym cudotworną ikonę , ale siła niewidoczna trzymała wózi koni w miejscu. W gniewie jeden ze złodzijów zrzucił ikone na ziemie a drugi uderzył po niej mieczm. Natychmiast jednego razorwało na częsci u drugiego zaschła ręka , reszta straciła wzrok.

W polowie XVII wieku szwecki król Karl Х Gustaw, wziął Warszawie i Krakow, ale został pokonany przy Jasnej Górze.

Pomoc i ochrona Bogurodzicy nadali polskim wojskam śiły , a król Jan Kazimir wrucił do Lwowa ogłosił manifest w którym doręczał swój kraj opiece Bogurodzicy, nazywając obraz Czestochowski ” Królewą Polski „Польской Королевой”. Wojna ze Szwecja w  1656 roku zakończyła się dla Polski sukcesem.

Mnóstwo cudów od ikony zapisano w specialnej ksiażce, przechowywanej w cerkwi Częstochowskiego klasztoru. Z ikony napisano mnóstwo spisków i dla kościołów katolickich o dla cerkwi prawosławnych.

Ikona Czestochowskiej Bogurodzicy2

W 1813 r., wojska rosyjskie weszli do twierdzy Częstochowskiej, ihumen i bracia klasztoru darowali generalowi Sakenu( Сакену) spis z cudotwornego obrazu. Pózniej ten spisek zamieszczono w Sank Petersburgu , w Kazańskim sobprze( Санкт-Петербурге в Казанском соборе).

PS https://elitsy.ru/parish/26077/