Metropolita Onufrij zwrócił list do Satmbułu.

List, w którym Patryarcha Bartolomeusz grozi Przedstojacielowi UPC ( Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi) ultymatami i wymaga służyć z rozkolnikami , Błażeniejszy Metropolita Onufrij włożył z powrotem do koperty i odesłał do Stambułu na adres nadawcy. Informuje oddział Informacyjny UPC.

metropolita Bartolomeusz Varfolomiej

 

Tekst listu trafił do przestrzeni medialnej. W nim obecne passaże : отныне УПЦ перешла «в полную зависимость от нашего Святейшего Апостольского и Патриаршего Вселенского Престола», «по снисхождению, называя Вас Высокопреосвященным Митрополитом Киевским», «увещеваем Вас и тех, кто с Вами, войти в общение с бывшим [митрополитом] Киевским Филаретом и бывшим [митрополитом] Львовским Макарием и их последователями»  i podobnymi.

Metropilta Onyfrij zapoznał się z listem i odesłał z powrotem do nadawcy .

Po tym jak biskupi którzy otzymali zaproszenie na tak zwany sobór pojednania od Patryarchy Bartolomeja, uczynilli podobnie odsyłając zaproszenia do Stambułu na  Фанар.

Pozycja ws tak zzwanego soboru pojednania objawiona przez  Священный Синод Украинской Православной Церкви 7-12-2018. Zgodnie z decyzją Sinodu, Konstantynopolski  Patriarcha nie ma żadnego prawa kanonicznego zwoływać jakie kolwiek zebrania na Ukrainie, i nie ma prawa zapraszać na takie zebrania arcyiriejew ( архиереев Украинской Православной Церкви) UPC. Zapłanowany  «объединительный собор» jest nielegalnym zebraniem , więc biskupom, kleru i parafianam nie błagosławiono uczęstniczyć w nim.

Ponad to człąnkowie Synodu zaniepokojeni powtarzającymi się przypadkami nacisku na   Преосвященных Украинской Православной Церкви celem zmuszenia ich do uczęstnictwa w ww soborze. ” To jest bezpośriednie łamanie arcyjeriejskiego zaprzysiążenia, które biskupi zobowiązują się nie łamać nawet w przypdaku zagrożeniu życiu”, — podano w decyzji Synodu.

Przypomnimy iż ostatnim czasem odbyli się wezwania na dopyt i „besiady” kleru UPC , prowadzone przeszkania w pafialnych kancelariach, cerkwiach i domach священнослужителей, kierowane z jednego centru, pikety w regionach, w mediach objawili się prowokacyjne artykuły przeciw wybranych biskupów i temu podobne .

Przecież nie dawno w  2016 r. na Zebraniu ( Собрании Предстоятелей Поместных Православных Церквей в Шамбези ) Patriarch Bartolomeusz w imieniu wszystkich  Предстоятелей Поместных Церквей podkrzesliał: «Мы все признаем Митрополита Онуфрия единственным каноническим главой Православия в Украине».

8 /12/2018

zródło